Oransal Kontrol Vanası

Pnosan Group olarak üretime ve gelişime oldukça önem vermekteyiz. Geleceği şekillendiren teknolojilerin, Endüstri 4.0 ve inovasyonun enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik açısından ciddi ölçüde önemli olduğunu farkındayız. Bu doğrultuda AR-GE ve ÜR-GE süreçlerimiz de proses hatlarında sistem ihtiyaçlarına uygun ve az enerji gerektiren ürünlere odaklanıyoruz. Nst-Nordsteam markamız altında, TSEK onaylı oransal kontrol vanalarımızın faydalarından bahsetmek isteriz.

 

Oransal kontrol vanaları, işletmelerde enerji harcanarak üretilen ve üretilmiş ısıl enerjiyi taşıyan buhar, kızgın su, sıcak su, soğuk su, kızgın yağ, gaz ve benzeri akışkanların sistemin ihtiyacını karşılama doğrultusunda herhangi bir kayba uğramadan amaçlarına uygun olarak taşınabilme ve kontrol edilmesini sağlar.

 

 

Bu vanalar,

 

  • Akışı belirli bir zaman veya olaya bağlı olarak tümü ile durdurmak veya tümüyle yol vermek,
  • Akışı belirli bir zaman veya fonksiyonu sonucu minimum akış değeri ile maksimum akış değeri arasında kontrol edebilmek,
  • Akışı kontrol ederek enerji tasarrufu elde etmek,
  • Akışı başka yönlere çevirmek,
  • Akışı başka yönlerden toplamak için kullanılırlar.

 

Oransal kontrol vanaları karakteristik olarak eşit yüzdeli, lineer ve quick opening(hızlı açılma) olarak üç ayrı dizayna sahiptirler.

İşletme ve sistemlerde, kontrol vanası son derece önemli bir yardımcı ekipman olarak dikkat çekmeye devam ediyor. Sistemlerde ihtiyaç duyulan ısının ağırlıklı olarak buhar yolu ile telafi edildiği günümüzde, kızgın su ve kızgın yağlar da sık sık tercih edilebilir. Bunun yanı sıra buhar kullanımı ile beraber buharın büyük tesislere ölçeklenmesi açısından da bir kontrol mekanizmasının olması şarttır.

 

Özellikle basınç değerlerinin elzem olduğu sektörlerde sürecin en sağlıklı şekilde işlemesi için control vana sık sık tercih edilen bir yardımcı ekipman olarak bilinmektedir. Sağladığı artı değerler ile ön plana çıkmayı başaran bu ürün tipinde, basınç farkı ve sıcaklık değerleri sorunsuz bir biçimde insan kontrolüne bağlı şekilde ilerler. Dış etkenlerin süreci etkilemesinin önüne geçen üründe, özel iç yapılı bir sistem yer almaktadır.

 

Oransal vanalar – kendi giriş değerleri ile orantılı olarak çıkışlarını değiştirirler – nispeten düşük akış hızlarında tutarlı kontrol ve hızlı tepki gerektiren yerlerde güvenilir, uygun maliyetli, kompakt çözümler sunar. Değişken basınç ve akış uygulamalarında gerekli olan hassas performans için oransal kontrol teknolojisi idealdir.